Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na webinar zatytułowany: Materializacja sprawczości. O przestrzeniach ukrywania w Puszczy Białowieskiej osób poszukujących azylu, który poprowadzi dr Natalia Judzińska (Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, Badaczki i Badacze na Granicy).
Termin: 27 kwietnia 2023, czwartek, godz. 10.00-11:30 (online, zoom).
Prosimy o wcześniejszą rejestrację: https://forms.gle/G7T32KqQXUPUwiVG6
Abstrakt:
Od listopada 2021 roku zespół Badaczek i Badaczy na Granicy dokumentuje trwający kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Dokumentacja fotograficzna obejmuje między innymi przestrzenie i obiekty, będące materialnym śladem aktywności szlaku. Owe przedmioty i przestrzenie opuszczone przez swoich ludzkich dysponentów i dysponentki opowiadają historię ich drogi, a niejednokrotnie i ujawniają pewne wątki biograficzne. Podczas swojego wystąpienia omówię część dokumentacji fotograficznej leśnych przestrzeni przetrwania z granicy polsko-białoruskiej, które zgodnie z propozycją Natalii Romik i Aleksandry Janus nazywam "współczesną architekturą przetrwania". Kryjówki te zostały wybudowane przez osoby poszukujące azylu w Unii Europejskiej, przechodzące przez szlak granic wschodnich. Szałasy w Puszczy Białowieskiej nie są jednak reprezentatywnymi formami ukrycia - znacznie częściej spotykane są bryły otwarte, mające różną architekturę, a co za tym idzie i funkcjonalność. Oba typy przestrzeni są ulotne, nietrwałe, jednocześnie wypowiadają, podkreślają i materializują sprawczość swoich ludzkich budowniczych.
|
Natalia Judzińska - doktorka nauk humanistycznych, kulturoznawczyni, aktywistka. Adiunktka w Instytucie Slawistyki PAN. Naukowo zajmuje się międzywojennym antysemityzmem na uczelniach wyższych i Zagładą oraz materialnym wymiarem trwającego na polsko-białoruskiej granicy kryzysu humanitarnego. Współinicjatorka (z Niną Boichenko) grupy Badaczki i Badacze na Granicy, zajmującej się dokumentacją i naukowym opracowaniem tegoż kryzysu. Była członkini kolektywu feministyczno-queerowego UFA. Gitarzystka i basistka niezależnych zespołów muzycznych, współtwórczyni kliku nieformalnych grup artystycznych i aktywistycznych. Od października 2021 niesie pomoc humanitarną ludziom w drodze na granicy polsko-białoruskiej.
Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/GpDIRrgM
Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i będzie nagrywane. Biorąc udział w tym webinarze, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.
Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.
Serdecznie zapraszamy!
Comments