top of page
  • Centrum Badań Migracyjnych

Migracja wahadłowa młodych Saharyjczyków i Saharyjek między obozami dla uchodźców w Algierii a Hiszpanią

Drogie Osoby, 

Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na webinar zatytułowany “Migracja wahadłowa młodych Saharyjczyków i Saharyjek między obozami dla uchodźców w Algierii a Hiszpanią,  który poprowadzi Marta Kluszczyńska (doktorantka Instytutu Antropologii i Etnologii, członkini Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. ). 


Termin: 25 stycznia 2024, czwartek, godz. 17.00-18:30 (online, zoom).


Prosimy o wcześniejszą rejestrację: https://forms.gle/WxLyuTHCF63QUADQ6 


Abstrakt:W ostatnich latach coraz więcej Saharyjczyków migruje wahadłowo z algierskich obozów dla uchodźców do Hiszpanii. Migracja ta związana jest z sezonową pracą w sektorze hotelarsko-gastronomicznym oraz powrotem do obozów na pozostałą część roku. Taka mobilność pozwala na wsparcie finansowe rodziny mieszkającej w obozach, równocześnie umożliwiając spędzenie wystarczającego czasu z krewnymi i przyjaciółmi pozostającymi w Algierii. Po przybyciu do Hiszpanii, młodzi migranci dążą do jak najszybszego zalegalizowania swojego pobytu i pracy, najczęściej poprzez uzyskanie statusu bezpaństwowca. Taka strategia ma jednak wpływ na ich status prawny i wydaje się być bardziej prekarna w porównaniu do obieranej we wcześniejszych latach drogi legalizacji pobytu poprzez staranie się o nadanie obywatelstwa.

BIO: Marta Kluszczyńska – doktorantka Instytutu Antropologii i Etnologii, członkini Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach badań do pracy doktorskiej i grantu Preludium NCN prowadziła badania terenowe w Hiszpanii i Algierii, starając się zrozumieć i opisać, w jaki sposób uchodźcy i uchodźczynie z Sahary Zachodniej odczuwają, praktykują i opowiadają o codzienności, migracjach, wartościach, rosnących potrzebach ekonomicznych i nierównościach.


Strona wydarzenia na fb: https://fb.me/e/9IIPOFrs7 


Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim na platformie Zoom. Pierwsza część wydarzenia poświęcona prezentacji będzie nagrywana. Druga część spotkania nie będzie nagrywana – udział w części dyskusyjnej jest możliwy tylko podczas trwania wydarzenia. Nagranie będzie później dostępne na kanale YouTube. Biorąc udział w tym webinarze, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.


Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.


Do zobaczenia!

Centrum Badań Migracyjnych 

UAM PoznańKommentare


bottom of page