top of page
Centrum Badań Migracyjnych

Powrót do korzeni: doświadczenia i wyzwania absolwentów powrotników w adaptacji do życia w środowisku rodzinnym na wsi

Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na webinar zatytułowany “Powrót do korzeni: doświadczenia i wyzwania absolwentów powrotników w adaptacji do życia w środowisku rodzinnym na wsi”, który który poprowadzi mgr Kornel Musiał (Kolegium Doktorskie Socjologii Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze).


Termin: 12 grudnia 2024, czwartek, godz. 17.00-18:30 (online, zoom).


Prosimy o wcześniejszą rejestrację: https://forms.gle/7tevf22t7nhY9Gam9  


Strona wydarzenia na fb: https://fb.me/e/2EJVdGfes 


Abstrakt:Podczas webinaru mgr Kornel Musiał przedstawi wyniki badań prowadzonych w ramach minigrantu migracyjnego CeBaM „Powrót do korzeni: doświadczenia i wyzwania absolwentów powrotników w adaptacji do życia w środowisku rodzinnym na wsi”. W projekcie założono dwa cele badawcze. Pierwszy cel dotyczył analizy czynników wypychających (push factors) absolwentów studiów wyższych z miasta oraz przyciągających (pull factors) ich na wieś do domu rodzinnego. Drugi cel skupiał się na zbadaniu, w jaki sposób różnice w kapitale kulturowym i edukacyjnym między absolwentami a ich rodzicami kształtowały ich doświadczenia, wartości, aspiracje oraz proces adaptacji w środowisku wiejskim. Przegląd dotychczasowych badań pokazuje, że młodzież z obszarów wiejskich coraz częściej podejmuje studia na uczelniach wyższych i nieuprawnione staje się nazywanie jej, za Pierre Bourdieu, „cudakami” w środowisku akademickim. Studia stają się również jednym z celów młodzieży migrującej do miast akademickich, która najczęściej planuje pozostać w mieście na dłużej. Powrót do rodzinnej wsi traktowany jest z kolei jako plan awaryjny, często postrzegany jako oznaka niepowodzenia i nieprzystosowania się do dynamicznej, metropolitalnej kultury. Badania jakościowe zostały przeprowadzone w okresie lipiec-wrzesień 2024 r. przy wykorzystaniu półustrukturyzowanych wywiadów pogłębionych z uwzględnieniem elementów wywiadu biograficznego. Zastosowano nieprobabilistyczny dobór próby. Autor analizował historie 10 kobiet – absolwentek różnych uczelni poznańskich (takich jak Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz Uniwersytet Przyrodniczy), które ukończyły studia w Poznaniu, mieszkały w trakcie studiów poza domem rodzinnym, powróciły na wieś, a ich rodzice lub opiekunowie nie posiadają wykształcenia wyższego.


BIO: Kornel Musiał – z wykształcenia socjolog oraz pedagog. Aktualnie jest doktorantem w Kolegium Doktorskim Socjologii Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz nauczycielem akademickim w Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze. kornel.musial@uwr.edu.pl 


Nagranie z webinaru będzie później dostępne na kanale YouTube. Biorąc udział w wydarzeniu, wyrażasz zgodę na nagrywanie prezentowanych treści audiowizualnych oraz na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.


Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.






Comments


bottom of page