top of page
Centrum Badań Migracyjnych

Pozaszkolne tendencje w nauczaniu języka polskiego wśród ukraińskich imigrantów w Polsce

Zaktualizowano: 17 lis


Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na webinar zatytułowany “Pozaszkolne tendencje w nauczaniu języka polskiego wśród ukraińskich imigrantów w Polsce”, który poprowadzą dr hab. prof. UAM Zbigniew Szmyt (Instytut Antropologii i Etnologii UAM, Centrum Badań Migracyjnych UAM) oraz dr Karol Krzyżosiak (Uniwersytet Gdański).


Termin: 21 listopada 2024, czwartek, godz. 17.00-18:30 (online, zoom).


Prosimy o wcześniejszą rejestrację: https://forms.gle/JNkQ46iXic73N7fP9 


Strona wydarzenia na fb: https://fb.me/e/2nxVzCUc4 


Abstrakt: Seminarium stanowi przegląd i interpretację wyników badań przeprowadzonych w ramach grantu interwencyjnego NAWA “Mapping of new agents and tendencies in tuition of Polish as a foreign language among Ukrainian immigrants in Poland” (BPN/GIN/2022/1/00088) w latach 2023/2024 przez prof. Przemysława Gębala (UG), dr Irenę Chawrilską (UG), dr Karola Krzyżosiaka (UG) oraz dr hab. Zbigniewa Szmyta (UAM). Projekt powstał w odpowiedzi na dynamicznie zmieniającą się sytuację edukacyjną w Polsce w kontekście migracyjnym i uchodźczym po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.  

Punktem wyjścia projektu było zaobserwowanie procesu zmiany statusu języka polskiego: z języka obcego, lokalnego, stanowiącego istotny zasób o znaczeniu instrumentalnym w migracji ekonomicznej i edukacyjnej – w stronę języka drugiego, będącego warunkiem niezbędnym w integracji i codziennym funkcjonowaniu milionów osób z doświadczeniem uchodźczym. Drugim istotnym elementem okazała się konstatacja braku adekwatnych propozycji epistemologicznych, systemowych rozwiązań metodycznych, dydaktycznych i organizacyjnych w polskiej kulturze edukacji językowej i w nauczaniu języka polskiego jako obcego w obliczu gwałtownego wzrostu uchodźców i migrantów w Polsce. W wyniku tak przedstawionej sytuacji, jak wskazują badacze, inicjatywa kreowania oferty dydaktycznej znalazła się po stronie podmiotów prywatnych, firm, szkół językowych, a także samodzielnych nauczycieli języka polskiego online. W efekcie znaczna część procesów edukacyjnych w ramach nauczania JPJO odbywa się w warunkach pozaszkolnych, nieskoordynowanych i niepodlegających specjalistycznej weryfikacji. W ramach opisanych procesów skonstatowano także przeważającą rolę samokształcenia w akwizycji JPJO względem nauki w warunkach formalnych. Właśnie te dwa równoległe zjawiska: z jednej strony obecność nowych form nauczania pozaszkolnego, z drugiej zaś rosnące znaczenie pozaszkolnych form i strategii samokształcenia w ramach nauki JPJO stanowiły przedmiot badań uczestników omawianego projektu, którego głównym celem było zjawisk tych rozpoznanie (mapowanie) i analiza. 

W ramach seminarium przedstawione zostaną zastosowane w projekcie rozwiązania metodyczne i metodologiczne. Omówione zostaną także dwa badania empiryczne przeprowadzone przez dr hab. Zbigniewa Szmyta z UAM oraz dr Karola Krzyżosiaka z UG odpowiednio w formacie etnograficznej obserwacji uczestniczącej w szkole zawodowej prowadzonej przez Ukraińców oraz obserwacji netnolingwistycznej wśród ukraińskich nauczycieli języka polskiego działających na platformie TikTok. W podsumowaniu omówione zostaną kluczowe wnioski i rekomendacje oparte na przeprowadzonych badaniach.   


BIO: Zbigniew Szmyt – profesor w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM, członek Centrum Badań Migracyjnych UAM. Zajmuje się migracjami i uchodźstwem w Polsce i na obszarze postradzieckim. Autor szeregu raportów i artykułów naukowych. W 2021 r. otrzymał Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych. Autor monografii: Azja u bram. Studium nad migracjami Buriatów w Rosji (2012) i Zbyt głośna historyczność. Użytkowanie przeszłości w Azji Wewnętrznej (2020). Współredaktor numeru tematycznego Prac Etnograficznych UJ pt. Kinship and Urbanization in Inner Asia (2021) oraz War and the State Among Ethnic Minorities in Russia w Ethnologia Polona (2024).


Nagranie z webinaru będzie później dostępne na kanale YouTube. Biorąc udział w wydarzeniu, wyrażasz zgodę na nagrywanie prezentowanych treści audiowizualnych oraz na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.


Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.


Zapraszamy!

Centrum Badań Migracyjnych 

UAM Poznań




Comments


bottom of page