Drogie Osoby,
Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na webinar zatytułowany “Proszę się nie denerwować, Pani Oksanko! - historie migracyjne Ukraińców w Polsce przed 24 lutego 2022 roku”, który poprowadzi dr Ryszard Kupidura (Instytut Filologii Wschodniosłowiańskich WN UAM).
Termin: 24 października 2024, czwartek, godz. 17.00-18:30 (online, zoom).
Prosimy o wcześniejszą rejestrację: https://forms.gle/2JuqwBVubDWqrzhL9
Strona wydarzenia na fb: https://fb.me/e/4WHjac4ah
Abstrakt:Podczas webinaru dr Ryszard Kupidura przedstawi wyniki badań prowadzonych w ramach projektu „Oswajanie europejskiej przestrzeni kulturowej: Niemcy, Polska i Ukraina we współczesnym migracyjnym dyskursie literackim” (2021-2022) dofinansowanego przez Polsko-Niemiecką Fundacją na rzecz Nauki (PNFN) i realizowanego w partnerstwie z Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jednym z literackich efektów projektu jest powstała w wyniku konkursu publikacja "Proszę się nie denerwować, pani Oksanko" Zawiera ona 14 nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie prac. Całość wzbogacona została o ilustracje z projektu badawczego Kamili Juruć Miejsca w mieście. Historie, które trafiły do książki najpełniej reprezentują złożoność doświadczenia, jakie stało się udziałem ukraińskich migrantów w Polsce (zmagania z administracją i historią, walka ze stereotypami, sukcesy osobiste i zawodowe, perspektywa młodego pokolenia itd.)
BIO: Ryszard Kupidura – wschodoznawca, ukrainista, tłumacz, adiunkt Zakładzie Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskich na Wydziale Neofilologii UAM. W 2012 roku obronił pracę doktorską poświęconą twórczości Mychajła Kociubynskiego i Wołodymyra Wynnyczenki. Współautor książki Dyskurs postkolonialny w współczesnej literaturze i kulturze Europy Środkowo-Wschodniej (2015). Animator polsko-ukraińskiej współpracy kulturalnej. Jest byłym współpracownikiem Konsulatu Honorowego Ukrainy w Poznaniu. Od 2010 roku wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina” w Poznaniu, organizującego festiwal „Ukraińska Wiosna”.
Nagranie z webinaru będzie później dostępne na kanale YouTube. Biorąc udział w wydarzeniu, wyrażasz zgodę na nagrywanie prezentowanych treści audiowizualnych oraz na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.
Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.
Do zobaczenia!
Centrum Badań Migracyjnych
UAM Poznań
Comments