top of page
  • Centrum Badań Migracyjnych

Queer Within Borders: Intersekcjonalna solidarność z queerowymi osobami uchodźczymi w Polsce

Drogie Osoby, 

Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na webinar zatytułowany “Queer Within Borders: Intersekcjonalna solidarność z queerowymi osobami uchodźczymi w Polsce,  który poprowadzi Sarian Jarosz (koordynator badań Konsorcjum Migracyjnego i współzałożyciel kolektywu Queer Without Borders). 


Termin: 21 marca 2024, czwartek, godz. 17.00-18:30 (online, zoom).


Prosimy o wcześniejszą rejestrację: https://forms.gle/YsiiFSaVWXJ53rFc6 


Abstrakt:W poniższym webinarze przedstawię kluczowe punkty dotyczące solidarności z queerowymi osobami uchodźczymi w Polsce w latach 2021-2023. Gwałtowne nasilenie się migracji przez polskie granice z Białorusią i Ukrainą sprawił, że do Polski dociera więcej niż kiedykolwiek queerowych osób uchodźczych (UNHCR 2023). Humanitarna profesjonalizacja polskich organizacji społecznych objęła też wsparcie dla tej szczególnej grupy, prowadzone przez queerowe kolektywy, organizacje migranckie i LGBTQI+, w tym na obszarze Wielkopolski. Poniższy projekt ma na celu rekonstrukcję oraz analizę tej infrastruktury queerowej solidarności ze szczególnym uwzględnieniem działań Grupy Stonewall oraz hotelu interwencyjnego na obszarze Wielkopolski, jak i innych grup pomocowych w Polsce. Badanie ujawniło poważne ograniczenia, ale i dobre praktyki, w przeciwdziałaniu systemowej przemocy granicznej i integracyjnej wobec osób LGBTQI+, pozostających poza radarem oferty wsparcia lub adekwatnych procedur ochrony międzynarodowej. Podobnie jak w przypadku innych grup szczególnie narażonych na dyskryminację, tu również społeczeństwo obywatelskie wypełniło tzw. relief gap (UNHCR 2022), mierząc się z wieloletnią nagonką na osoby LGBTI+ i kryminalizacją aktywizmu w obrębie dotychczasowych infrastruktur migracji osób LGBTI+ z państw Europy Wschodniej. 


Słowa kluczowe: LGBTQ+; intersekcjonalność; solidarność queer; granica ukraińska; 

granica białoruska

BIO: Sarian Jarosz - koordynator badań Konsorcjum Migracyjnego i współzałożyciel kolektywu Queer Without Borders. Wcześniej m.in. specjalista badań ds. praw osób LGBTQI+ i migracji Amnesty International Polska, trener Peace Ambassadors w zakresie intersekcjonalności.


Strona wydarzenia na fb: https://fb.me/e/4hY5t3sJe  


Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim na platformie Zoom. Pierwsza część wydarzenia poświęcona prezentacji będzie nagrywana. Druga część spotkania nie będzie nagrywana – udział w części dyskusyjnej jest możliwy tylko podczas trwania wydarzenia. Nagranie będzie później dostępne na kanale YouTube. Biorąc udział w tym webinarze, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.


Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.


Do zobaczenia!

Centrum Badań Migracyjnych 

UAM PoznańComments


bottom of page