top of page
  • Centrum Badań Migracyjnych

Raport CeBaM 1/2022 pt. "Miejsca w mieście (...)" już dostępny!

Zaktualizowano: 10 mar 2022

Pierwszy w tym raport CeBaM 1/2022 autorstwa Kamili Juruć - laureatki konkursu o MInigranty Migracyjne CeBaM pt. Miejsca w mieście. Życie codzienne oraz percepcja przestrzeni miejskiej przez ukraińskie migrantki żyjące w Poznaniu już jest dostępny.


Abstrakt pracy:

Niniejszy raport ukazuje badania na temat percepcji oraz świadomości przestrzennej ukraińskich migrantek żyjących w Poznaniu. Na podstawie ich codziennych doświadczeń autorka pokazuje z jednej strony, jakie są wyzwania i oczekiwania związane z ich życiem w Polsce. Z drugiej strony przedstawia zaś, jak mieszkają w nowej przestrzeni, jak z niej korzystają i czy czują się tu bezpiecznie. Jaki wpływ na ich życie ma ilość nowej, ukraińskojęzycznej infrastruktury, która powstała w Poznaniu na przełomie lat 2015 - 2020, a także jakie znaczenie ma miasto, w którym aktualnie żyją. W polskim środowisku akademickim wciąż brakuje kompleksowych opracowań na temat wpływu migracji na rozwój miast. Co więcej - feministyczne ujęcie migracji jest także dość rzadko przedstawiane. Wobec tego niniejszy projekt zwraca szczególną uwagę na relacje społeczne i przestrzenne ukraińskich kobiet przebywających w Polsce. Głównym elementem badawczym, oprócz wywiadów, są także ręcznie narysowane mapy Poznania, stworzone przez migrantki. Otóż, dzięki tej metodzie autorce udało się odkryć w jaki sposób kobiety poruszają się po mieście, jakie są ich formy spędzania wolnego czasu, a także które miejsca w mieście są dla nich ważne oraz wyjątkowe. Dzięki tej technice badawczej okazało się, że to co narysowane jest znacznie bardziej bogate i szczegółowe, niż to co powiedziane.


Kamila Juruć - absolwentka Architektury (PP) oraz Spatial Strategies na Weißensee Academy of Art Berlin. Oprócz pracy w berlińskim biurze architektonicznym, prowadzi badania na temat wpływu migracji na rozwój miast, relacji kobiet z przestrzenią miejską oraz szeroko pojętą socjologią miast. Aktualnie zajmuje się także społecznym projektem Operation Himmelblick, którego celem jest krytyka wobec gentryfikacji oraz komercjalizacji przestrzeni publicznych w Berlinie.


Miejsca w mieście_raport_CeBaM_2022
.pdf
Pobierz PDF • 2.22MB
Aneks do Raportu CeBaM 1 2022
.pdf
Pobierz PDF • 56.97MB


Comments


bottom of page