top of page
  • Centrum Badań Migracyjnych

Zaburzona informacja: kształtowanie przestrzeni cyfrowej w dobie lost media

Drogie Osoby! Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na webinar zatytułowany “Zaburzona informacja: kształtowanie przestrzeni cyfrowej w dobie lost media za pomocą platformy wallobserver.eu”, który poprowadzą Zuzanna Kleban, Filip Reszke, Maria Strzelecka (laureatki i laureat Minigrantu CeBaM).


Termin: 16 listopada 2023, czwartek, godz. 10.00-11:30 (online, zoom).


Prosimy o wcześniejszą rejestrację: https://forms.gle/byktM5f5meRSnrvt5


Abstrakt: W ciągu ostatnich trzydziestu lat kraje Unii Europejskiej wybudowały, lub mają w planach wybudowanie ponad tysiąca kilometrów ogrodzeń granicznych, celem których jest bezpieczeństwo wewnętrzne, usprawnienie funkcjonowania straży granicznej oraz zmniejszenie ilości nielegalnych przekroczeń granicy. W ramach prezentacji autorzy opowiedzą o kontekstach tworzonego przez nich cyfrowego archiwum, integrującego źródła medialne dotyczące procesów i kontekstów fortyfikacji Unii Europejskiej, takie jak artykuły, raporty oraz dokumenty prawne. Kompilacja informacji w jednej przestrzeni cyfrowej przeciwdziała problematyce rozproszenia danych oraz podejmuje się próby analizy prezentacji metadanych w sferze wrażliwości informacji. Do tego przedstawiana jest problematyka tworzenia spójnego User Experience, które jest kluczowe dla skutecznej komunikacji. Przedstawiając platformę wallobserver.eu, i wychodząc od kontekstów jej powstawania, omówione zostaną wykorzystywane zjawiska Białego Wywiadu i factcheckingu do tworzenia opisów sytuacji na granicach UE. Zuzanna Kleban Wykształcenie wyższe uzyskała w ramach Reżyserii Dźwięku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie kontynuuje edukację na poziomie magisterskim w kierunku Media Interaktywne i Widowiska na tym samym uniwersytecie. W pracy zawodowej operuje w obrębie produkcji audiowizualnej oraz projektowania graficznego. W ramach projektu wallobserver.eu zajmuje się tworzeniem materiałów umieszczanych na platformie oraz współtworzeniem wewnętrznych systemów organizacji plików.


Filip Reszke Absolwent Informatyki i Ekonometrii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, aktualnie studiujący Media Interaktywne i Widowiska na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktywnie uczestniczy w Fundacji Impuls w celu realizacji działań na rzecz dobra wspólnoty młodego pokolenia. Zawodowo zajmuje się tworzeniem rozwiązań webowych oraz automatyzacją procesów administracyjnych w biznesach. Odpowiedzialny za architekturę systemu oraz zaprogramowanie archiwum.


Maria Strzelecka Absolwentka Kognitywistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Aktualnie studentka Mediów Interaktywnych i Widowisk na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, jak również Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz. W pracy zawodowej zajmuje się tworzeniem raportów dotyczących zaplecza logistycznego krajów wymagających pomocy humanitarnej na podstawie danych z otwartych źródeł. Kierowniczka grupy współtworzącej platformę.


Strona wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/gQfpEo9v4


Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i będzie nagrywane. Biorąc udział w tym webinarium, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.


Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.


Do zobaczenia! Centrum Badań Migracyjnych UAM PoznańCommentaires


bottom of page