top of page
Centrum Badań Migracyjnych

Zaproszenie do CeBaM webinar pt. "Relacje ze środowiskiem naturalnym w sytuacji migracyjnej"

Serdecznie zapraszamy na webinar Relacje ze środowiskiem naturalnym w sytuacji migracyjnej, podczas którego prezentację przedstawi dr hab. Anna Horolets, prof. UW (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, Uniwersytet Warszawski).


Data: czwartek 17 lutego 2022, godz. 10:00-11:30, online (zoom).


Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rejestrację:



Abstrakt wystąpienia:

W badaniach migracyjnych środowisko naturalne pojawia się w różnych postaciach. Prace dotyczące uchodźców środowiskowych zyskują na istotności w obliczu zmian klimatycznych. Wśród klasycznych badań migracyjnych są teksty na temat wpływu rolnictwa plantacyjnego na procesy migracyjne. Etnobotanika zajmuje się wpływem migracji ludzi na środowisko roślinne a także wiedzą praktyczną na temat roślin wśród migrantów. W ramach historii środowiskowej są prace na temat wspomnień migrantów o roślinach i zwierzętach. I choć przykłady można mnożyć, środowisko naturalne rzadko jest traktowane jako główne ognisko uwagi w projektach badawczych z zakresu studiów migracyjnych. W swoim wystąpieniu chcę zastanowić się nad tym, czy w badaniach migracyjnych warto poświęcać więcej uwagi kwestiom środowiskowym.

Za punkt wyjścia posłużą mi wybrane wyniki badań nad rolą przestrzeni zielonych w procesach adaptacji migrantów, które prowadzone były w USA, Holandii, Niemczech i Polsce wśród migrantek i migrantów z krajów Ameryki Łacińskiej, Chin, Maroka, Turcji, Ukrainy i Wietnamu. W centrum uwagi znalazły się codzienne relacje ze środowiskiem naturalnym wśród migrantów mieszkających w miastach. Wynikiem porównawczego projektu badawczego kierowanego przez Monikę Stodolską (University of Illinois) i prowadzonego we współpracy z Karin Peters (Wageningen University) i ze mną było ukazanie, jak przestrzenie zielone uczestniczą w budowaniu poczucia przynależności do konkretnego miejsca i bycia u siebie; jak w wyniku migracji zmieniają się wzory korzystania z zieleni; a także, jak miejski park może stać się ambiwalentnym miejscem, w którym – mimo pozornej apolityczności – nie przestają działać reżimy migracyjne. Poddając własne doświadczenia badawcze refleksji zwrotnej zastanowię się nad sposobami konceptualizowania środowiska naturalnego w badaniach migracyjnych oraz nad przyszłymi kierunkami badań relacji ze środowiskiem naturalnym w sytuacji migracyjnej.


Biogram:

Anna Horolets pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Uniwersytetu Warszawskiego. Z wykształcenia jest lingwistką, socjolożką i antropolożką społeczną. Interesuje się procesami tożsamościowymi i różnymi rodzajami mobilności, w tym mobilnością turystyczną i migracyjną. Jest autorką/współautorką kilku książek, w tym wydanej w 2021 roku monografii “Ignorance and Change. Anticipatory Knowledge and European Refugee Crisis” (razem z Adrianą Micą, Mikołajem Pawlakiem i Pawłem Kubickim). W pracy badawczej korzysta z narzędzi etnograficznych i analizy dyskursu. Od dwunastu lat prowadzi badania na temat czasu wolnego migrantów. Brała udział w porównawczym projekcie poświęconym roli przestrzeni zielonych w adaptacji migrantów. Obecnie zajmuje się wyobrażeniami migrantów o dobrym życiu, w tym rolą relacji ze środowiskiem naturalnym i sprawiedliwości środowiskowej w powstawaniu i zmianach tych wyobrażeń.


Strona wydarzenia: https://fb.me/e/2d6X9CUab


Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i będzie nagrywane. Biorąc udział w tym webinarze, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.


Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.


Do zobaczenia!


Comments


bottom of page