top of page
  • Zdjęcie autoraCentrum Badań Migracyjnych

Kryzys polityki migracyjnej. Sytuacja na granicy Brześć-Terespol

Każdy bilet na pociąg relacji Brześć – Terespol kosztuje 4 euro. Ludzie próbujący codziennie przekraczać granicę wydają 8 euro na osobę. Bilety leżące na ziemi należą do sześcioosobowej rodziny czeczeńskiej, która już kilkanaście razy została cofnięta z granicy. Każda podróż to koszt 48 euro. Rodzina Ahmeda ma za sobą ponad 30 prób. Ich dzienny czynsz w małym mieszkaniu wynosi 20 rubli.

Jedną z konsekwencji porozumienia, jakie zostało podpisane pomiędzy UE a Turcją w marcu 2016 roku, było dalsze uszczelnianie granic i militaryzacja Europy. Polska nie zgodziła się na uczestnictwo w programach relokacyjnych uchodźców, jednak – tak jak wiele pozostałych krajów wspólnoty – uszczelniła granice. Działo się to przy stopniowym oswajaniu opinii publicznej z faktem odmawiania uciekającym przed wojną i prześladowaniami prawa do ubiegania się o azyl. Konwencja genewska dotycząca statusu uchodźców z 1951 roku w praktyce w wielu przypadkach przestała obowiązywać.

Od co najmniej dwóch dekad przez Polskę biegnie szlak migracyjny, który stanowi drogę ucieczki przed prześladowaniami m.in. dla obywateli Czeczenii. Jak informuje Stowarzyszenie Interwencji Prawnej przejście graniczne w Terespolu jest miejscem, gdzie składanych jest najwięcej podań o status uchodźcy (w stosunku do reszty punktów granicznych). Jednocześnie to tu najczęściej wydawane są decyzje o odmowie wjazdu na terytorium RP. W 2016 roku obywatele Federacji Rosyjskiej (głównie Czeczenii) stanowili 73% ogółu osób ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce.


Polska Straż Graniczna od kilku lat stosuje nielegalne cofnięcia, ale wraz z rokiem 2015 znacząco wzrosła ich liczba. Wizyty monitorujące i kontrole przeprowadzały na miejscu m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Pomimo publikacji krytycznych względem SG raportów sytuacja niewiele się zmieniła.

Podczas spotkania porozmawiamy o tym jak dziś wygląda sytuacja uchodźców i uchodźczyń na granicy polsko-białoruskiej, o przyczynach migracji przymusowych Czeczenek oraz Czeczenów i o krokach, jakie możemy podjąć, aby przeciwstawić się łamaniu praw człowieka w Polsce.

Katarzyna Czarnota – współorganizatorka oddolnej pomocy dla uchodźców. W latach 2013 - 2018 prowadziła badania dotyczące ekonomii migracji. Współpracuje z polską edycją miesięcznika społeczno-politycznego Le Monde diplomatique. Publikowała teksty m.in. na temat militaryzacji granic Europy, szlaku bałkańskiego, sytuacji syryjskich uchodźców na tureckim rynku pracy. Doktorantka w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu.


Spotkanie jest częścią projektu Kto pyta, nie błądzi. Porozmawiajmy o uchodźcach, na który składają się warsztaty w poznańskich szkołach oraz otwarte wykłady na temat migracji przymusowych i uchodźstwa.


Termin: wtorek 29.05.2018 roku o godzinie 20:00

Miejsce: Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, s. 304, III piętro (cz. historyczna zamku).

bottom of page