top of page
  • Centrum Badań Migracyjnych

"Kryzys uchodźczy" 2015/2016 r. jako moment przełomowy reżimu granicznego w Europie Pd.-Wsch.

Serdecznie zapraszamy na kolejny webinar migracyjny CeBaM. W listopadzie zajmiemy się analizą bieżących wydarzeń na granicach. Robert Rydzewski (Karl-Franzens-Universität Graz/UAM Poznań) przedstawi referat "Kryzys uchodźczy” 2015/2016 r. jako moment przełomowy reżimu granicznego w Europie Południowo-Wschodniej.


Termin: czwartek, 25 listopada 2021, godz. 10:00-11:30, (on-line, zoom)

Ze względów organizacyjnych prosimy o wcześniejszą rejestrację: https://forms.gle/zA4BExVUzXKPMhib7


"Kryzys uchodźczy” 2015/2016 r. jako moment przełomowy reżimu granicznego w Europie Południowo-Wschodniej

Robert Rydzewski podczas webinarium omówi upadek europejskiego reżimu granicznego w 2015 r., który częściowo otworzył zewnętrzne granice UE dla około miliona uchodźców oraz późniejsze próby jego uszczelnienia w 2016 roku. Odwołując się do tych zmian prelegent przedstawi „kryzys uchodźczy” jako okres przejściowy, bezpośrednio wynikający z kształtowania się na ruinach starego reżimu granicznego, reżimu nowego. Udowodni, że nową właściwością reżimu granicznego są proces filtrowania migrantów; normalizacja przemocy funkcjonariuszy straży granicznej UE, służącej jako metoda odstraszania migrantów; utknięcie migrantów w ruchu kołowym tuż przed zewnętrzną granicą Unii Europejskiej; wreszcie pokaże, że wydarzenia, które miały miejsce na przełomie 2015 i 2016 r., doprowadziły do powstania silnego i stabilnego społeczeństwa obywatelskiego podejmującego kwestie migracji w Europie.


Robert Rydzewski adiunkt w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu, członek Centrum Badań Migracyjnych na tym samym uniwersytecie, postdok w Centrum Badań Europy Południowo-Wschodniej na Uniwersytecie w Graz w Austrii.


Strona wydarzenia: https://fb.me/e/1UWJdiKz3


Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.


Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i będzie nagrywane. Biorąc udział w tym webinarze, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.


Do zobaczenia!

bottom of page