top of page
  • Centrum Badań Migracyjnych

"Migracje, religia, wspólnota - o roli parafii greckokatolickiej w społeczności ukraińskiej"

Szanowni Państwo,

Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na webinar zatytułowany: Migracje, religia, wspólnota - o roli parafii greckokatolickiej w społeczności ukraińskiej, który poprowadzą Oliwia Nowicka i Paweł Butkiewicz (studenci w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM).


Termin: 24 listopada 2022, czwartek, godz. 10.00-11:30 (online, zoom).


Prosimy o wcześniejszą rejestrację: https://forms.gle/XZ5rmFh34sa2pUM59


Abstrakt:

Podczas wystąpienia przedstawimy przebieg badań przeprowadzonych wśród społeczności zebranej wokół parafii greckokatolickiej w Poznaniu. Zainteresowanie tak szczególnym tematem wynika ze specyfiki Kościoła Greckokatolickiego: jego historii, tradycji i szczególnego związku z ukraińskością. Losy pokoleń należących do wspólnoty greckokatolickiej były i są naznaczone doświadczeniem migracyjnym: począwszy od wysiedleń w ramach Akcji „Wisła”, poprzez trwającą od kilku lat migrację zarobkową, do aktualnej sytuacji wojennej w Ukrainie i związanym z nią uchodźstwem. Oprócz Kościoła jako instytucji, interesował nas kontekst poznański mniejszości ukraińskiej i lokalnej parafii. Jeszcze do niedawna Ukraińcy byli w Poznaniu skrajnie mniejszościową społecznością, ale od 20 lat notuje się szybki przyrost jej liczebności. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób specyfika Kościoła Greckokatolickiego wiąże się z dynamiką i kontekstem Poznania, i co jest tego efektem. Jakie działania na rzecz społeczności ukraińskiej są podejmowane w ramach funkcjonowania parafii, w jaki sposób są realizowane i czym motywowane? Na te i wiele innych pytań pojawiających się w trakcie badań postaraliśmy się znaleźć odpowiedzi.

|

Oliwia Nowicka - studentka etnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i rzeźby na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

Paweł Butkiewicz - student etnologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w PoznaniuStrona wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/3GJ6C5WRl


Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i będzie nagrywane. Biorąc udział w tym webinarze, automatycznie wyrażasz zgodę na nagrywanie treści audiowizualnych prezentowanych podczas wydarzenia oraz wyrażasz zgodę na późniejsze wykorzystanie nagrania w przestrzeni publicznej.


Webinar jest częścią serii CeBaM webinar series, w ramach której co miesiąc zapraszamy na spotkanie z badaczami i badaczkami migracji z Polski i ze świata.


Do zobaczenia!

Centrum Badań Migracyjnych

UAM Poznań


Yorumlar


bottom of page